Kripto Paralar Bilgi Paylaşım Başlığı

Konusu 'Kripto Paralar' forumundadır ve BlackJack tarafından Ara 20, 2017 başlatılmıştır.

 1. BlackJack

  BlackJack Süper Site Admin

  6,624
  45
  48
  Son yıllarda kripto paralara olan ilgi, bu paraların aşırı değerlenmesine, btc, etherium gibi paraları üretmek için madenciliğe ve grafik kartı satışlarının patlamasına sebep oldu.

  Bu başlıkta, madencilik, bu paraların nasıl alınıp satıldığı ve geleceğe dönük ön görüler paylaşılacaktır.

  Kripto paralara ne için ihtyaç duyuldu?


  Yaşadığımız kapitalist düzen çelişkilerle doludur. Bir yandan tüm para hareketlerinin serbest olmasını savunurken diğer yandan hükümetlerin her para alışverişinden vergi alma çabası para sahiplerini vergi cennetlerine yöneltti. İktisat bilmi, piyasanın ahlaki kurallarıyla ilgilenmez. Cebinizdeki para sizin piyasadaki alacağınızı temsil eder. Bu parayla ister kumar oynarsınız, ister uyuşturucu alırsınız isterseniz de silah alırsınız ancak toplumsal düzen adına bu serbestliğiniz engellenir.

  Dünyada dönen paranın önemli bir bölümü son 10 yılda vergi cenneti denen ülkelerde toplanmaya başlayınca dünyadaki güçlü devletler bu vergi cenneti ülkelere ciddi baskı yapmaya başladı. Bu zincirden kopan ilk halka İsviçre'ydi. Gelişen internet teknolojisiyle birlikte vergi cennetlerinin gizliliği ve güvenliği tehlike altına girdi.

  Gizlilik, güvenlik ve vergisiz kazanç elde etmenin yanı sıra kripto paralar kullanıcıları senyoraj vergisinden de koruyor.

  Senyoraj vergisi nedir?
  Senyoraj hakkı, parayı basma, üretme erkini elinde bulunduran gücün o parayı kullananlardan aldığı bir vergidir.

  Sistem nasıl çalışır?
  Cebinizde bin tl olduğunu varsayın ve piyasada toplam 100 milyon tl'nin dolaştığını düşünün. Merkez Bankası o gün para basarak borç ödemesi ya da bir yatırımı finanse etmek için 10 milyon TL'yi darpaneden basarak harcama yaptığını varsayalım. Bu işlem sonucu piyasada dönen para miktarı 100'den 110 milyon TL'ye çıkacaktır. Piyasadaki toplam mal ve hizmet miktarı sabit ise cebinizdeki bin TL'nin alım gücü 900 TL'ye düşecektir. Yani devlet sizden sizin ruhunuz bile duymadan 100 TL vergi almıştır.

  Kripto paraların arzının arttırılmayacağı vaad ediliyor. Piyasada toplam 21 milyon Bitcoin var. Bu miktarın sabit kalacağı varsayımı, BTC'nin arkasında hiç bir hükümetin olmaması aslında insanların devletlere olan güveninin ne kadar azaldığının göstergesidir.

  Vergi vermek meşruitetini kaybetti.
  Sadece Türkiye'de değil, dünyanın hemen hemen her yerinde vatandaşlar ödedikleri vergileri haksızlık olarak görmektedir. Bunun sebebi ise, hükümetlerin bu vergileri adil bir şekilde halka aktarmamasıdır.
  Eskiden böyle değildi. Vergi veriyorum, devlet okul yapıyor, yol yapıyor, hastane yapıyor diyorduk ama artık bu hizmetlerin hepsini parayla satıyorlar. Toplanan vergiler ise ya yolsuzluğa, ya silah alımına ya da faize gitmektedir.

  Piyasada Toplam Üretilen Mal ve Hizmet'in Çok Üzerinde Para Var

  Kapalı bir ekonomi düşünün. Tüm üretimi günlük 100 yumurta, 100lt süt, 100 ekmek olsun. Bu toplam 300 birim ürün içinde piyasada 300 TL olsun. Her ürünün eşit fayda sağladığını var sayalım ve birim fiyatı 1 TL olsun. Bir hafta sonra tavuklar ve inekler evrim geçirsin, rüzgar artsın ve değirmen un üretimini ikeye katlasın toplam ürün 600'e çıksın. Bu durumda her bir ürünün fiyatı 0,5 TL'ye düşecektir ancak köyde parayı basan muhtar bu üretim artışını kendi menfaatine kullanmak istediğinde hemen matbaasından 300 TL basıp cebine atarsa ve evine stok yapmaya kalkarsa ozaman köy halkı yine her ürünü 1 tl'ye tüketecek, üretim artışından kaynaklanan refahdan pay alamayacaktır.

  Günümüz dünyasında, hükümetler ve finans çevreleri bol bol kaydi ve reel para yaratmaktadırlar. Yukardaki kapalı ekonomi örneğinde muhtarın para basmaya devam ettiğini varsayalım. 300 TL daha bassın. Evinde stokladıklarını da bitirmekte güçlük çeksin yeni mal satın almasın ve bastığı paralarla köyde kumar oynasın, zamparalık yapsın. Bu durumda basılan paralar köyde dönmeye başlayacak, muhtarın alım gücü talebiyle köyde hizmet sektörü oluşacak ve köyün 600 olan toplam üretimi fuhuş ve kumar yoluyla (hizmet sektörü) 900 TL'ye çıkacaktır. Ekonomik büyüme oluşacaktır. Kripto paralar da dünyada oluşan fazla likiditenin emildiği sanal ürünlerdir.


  En iyi Kripto Paralar

  upload_2017-12-20_15-41-56.png

  Şuan dünyada en çok kullanılan kripto paraların listesi. Ancak BTC, kendisinden sonra gelen tüm paraların toplamından daha çok işlem görmekte.
  Bu tablodaki her para işlevsel olarak birbirinin aynısı değil. Mesela litecoin madenciliği ile sürekli para üretilmeye devam edilirken BTC madenciliğinde koca okyanusta bir tane levreği bulmaya çalışıyorsunuz. Ripple ise çok daha farklı bir sistem. Uluslararası bankalarcılık işlemlerini hızlandırıyor.

  Bana göre en kullanışlı kripto paralar,
  1 Bitcoin
  2 Etherium
  3 Litecoin

  Kripto Paradaki Tehlike

  2 türlü tehlike söz konusudur.
  1. Kripto paraların arzı ile ilgili hiç bir düzenleme mevcut olmadığı için, bu parayı oluşturan, her türlü kaynak koduna hakim kişilerin insafına kalınıyor. Yani BTC'yi basan kişi yarın piyasadaya 10 milyon BTC sürerse büyük bir kazık yiyebilirsiniz.

  2. risk ise gerçek paralardaki dalgalanmalar para arzı veya faiz yoluyla kontrol edilir. Ancak kripto paralarda böyle bir uygulama yoktur. Herhangi biri piyasadaki kripto paranın önemli bir bölümünü ele geçirirse bu paranın değeriyle istediği gibi oynayıp manüple edebilir. . bu oranın %7 olması manüplasyon için yeterli olacağı tahmin ediliyor.
   
  Son düzenleme: Ara 20, 2017
  barisso, Marco ve bet-winner bunu beğendi.
 2. Marco

  Marco Member BT Üyesi

  72
  1
  8
  Keşke kripto paralar para olabilseler. Bu kadar çok sert iniş çıkışı olan hiç bir varlık değer saklama aracı olamaz. Kumarın yeni bir yüzünü görüyoruz. Çok kişi çalışmadan zengin olurken bir çok kişi de kan ağlayabilir.
   
 3. BlackJack

  BlackJack Süper Site Admin

  6,624
  45
  48
  Son gelen haberlere göre dünkü bitcoin sert düşüşünüz sebebi litecoin'nin sahibinin elindeki btc'leri bozdurmasıymış. Baştan beri söylüyoruz. Kripto paralar münüplasyona çok açık olduğu için büyük tehlike arz ediyor. Bitcoin madenciliği her ay artarak devam ediyor ancak bu iş için kullanılan enerji de her gün giderek artıyor. Artış bu şekilde devam ederse bitcoin üretmek için kullanılan toplam enerji yakın gelecekte abd'ninkine eşit olacakmış. Dünya enerji alt yapısı bu durumu kaldırmaz. Balondaki patlama kullanılacak enerji sıkıntısı çıktığında olabilir. O verileri iyi takip etmek lazım.
   
 4. DINAMO

  DINAMO Süper Site Admin

  1,459
  2
  38
  Devlet bir kaç aydır bu kripto paraları över hale geldi. Yakında bunları kabul edip vergilendirirlerse kimse şaşırmasın
   
  filosof ve BlackJack bunu beğendi.
 5. filosof

  filosof Member BT Üyesi

  97
  4
  8
  bu kripto paralar devletleri yutacak
   
 6. BlackJack

  BlackJack Süper Site Admin

  6,624
  45
  48
  Kripto paralarla ilgili temel bilgiler:

  Toplam kripto para miktarı 11 Ocak 2018 itabarı ile 1398'e ulaşmıştır. Bunların toplam ekonomik büyüklüğü son 8 milyar dolarlık artışla 723 milyar dolara ulaşmıştır.
  Bu miktarın %33.6´sını tek başına Bitcoin oluştururken kripto para birimleri piyasasının son 24 saatlik işlem hacmi 49.5 milyar dolar olarak hesaplandı.

  Piyasa değeri sıralamasında ilk beşte yer alan kripto paralar: Bitcoin, Ripple, Cardano, Ethereum, Bitcoin Cash
   
  kinglion bunu beğendi.
 7. kinglion

  kinglion Member BT Üyesi

  84
  4
  8
  Değer neye göre oluşur?
  Benim bildiğim 3 tane faktör vardır ürünlerin değerini belirleyen.
  1- Arz/Talep
  2- Kullanım değeri
  3- Ürünün kıt veya bol olması

  Kripto paralar bir araba, bisiklet veya cep telefonu gibi kullanım değerine sahip değildirler. Mesela firmanın biri piyasaya uçan bir bisiklet sunsun, kullanım değeri yüksek olacağından yüksek talep görür ve fiyatı artar. İçme suyunun kullanım değeri çok yüksektir ama aynı zamanda da boldur. Yazın ortasında aşırı sıcaklarda bir su kıtlığı olduğunu düşünün, bir şişe su sizce ne kadar olur?

  Elmas bir takım üretim tesislerinde kullanılsa da fiyatını kıt olması belirler. Yani elmas pahalıdır çünkü dünyada çok az bulunur.
  Ürünlerin değerlerini yukarıda yazdığım faktörler belirler ve arz/talep dengesi ile ortaya fiyat çıkar.

  Kripto paralarda hiç bir kullanım değeri yoktur. Fiyat dalgalanmaları tamamen bir oyunun eseridir. Birileri daha sonra daha pahalıya satabilmek için yatırım yapmaktadır. Ben uzun vadede bu paralarda bugünkü fiyatların çok altında bir çakılma beklemiyorum. Şayet olursa dalak böbrek ne varsa satar bu paralara yatırırım. Çünkü bu paraların kullanımı 2017'de patladı. Yani bu paralarda yatırımı olan milyonlarca kişi zaten bugünkü pahalı fiyattan aldı. Bitcoin 50 dolarken kimse gidip yatırım yapmadı. Yatırımcı sayısı her gün artarken kim aldığı fiyatın altında satar ki? Bu anca birilerinin spekülasyonuyla olabilir, o da geçici bir süre olur.
   
  BlackJack bunu beğendi.
 8. BlackJack

  BlackJack Süper Site Admin

  6,624
  45
  48
  Kripto paralarda son günlerde aşağı doğru salınım gözleniyor. Bunun sebeplerini araştırdım. Başta AB olmak üzere, Çin, Güney Kore ve Venezüella bu paralara karşı önlem almaya çalışıyor. Bitcoin işlemleri en çok AB merkezli platformlardan gerçekleşiyor ve bu platformlara istendiği taktirde hükümetlere işlem yapan kişinin kimlik bilgilerini paylaşma zorunluluğu getiriliyor. Bu da vergisiz kazanç peşinde koşanları ürkütüyor.

  Bence bu geçici bir durum olacak. Kripto parada geriye dönüş yok. Macun bi kere tüpten çıktı. Şimdi bu platformlar, merkezlerini kripto paranın serbest olduğu ülkelere taşıyacak. Biz bu filmi bahis piyasasında izlemiştik. Malta, Montenegro gibi ülkeler bu konuda cazibe merkezi olmuştu. Bu ülkelerin kripto para piyasası ile tekrar yıldızları parlayabilir.
   

Sayfayı Paylaş