tartisma Iphone kullananları ilgilendiren başlık

Konusu 'Program Arşivi' forumundadır ve BlackJack tarafından Oca 12, 2018 16:38 başlatılmıştır.

 1. BlackJack

  BlackJack Süper Site Admin

  6,624
  45
  48
  Cep telefonu kullanma alışkanlığı konuştuğumuz dile benzer. Hiç bir dil bilmeyen bebekler, ilk öğrendikleri dille düşünür ve konuşurlar. En iyi kullanılan dil ana dil olunca yeni dilleri öğrenmek her zaman zor gelir.

  Akıllı telefonlar piyasaya çıktığında 3 tane farklı sistem vardı. Blackberry, Iphone ve Android. Bu 3 sistemin pazar payları 2011'e kadar birbirlerine yakındı. Daha sonradan piyasaya giren Nokia ve Mikrosoft kullanıcı alışkanlıklarını değiştiremedi ve pazarda tutunamadı. Blackberry ise kişisel verileri kriptolayarak güvenli iletişimin öncülüğünü yaptı ancak uygulama üreticileri kullanıcıları takip edemediği için bundan hoşlanmadı. Sonuçta Blackberry world boş kaldı. Bu cihazın kullanıcıları appel veya android kullanmaya mecbur kaldılar. Forumlarda okuduğum kadarıyla bu geçiş bazıları için oldukça sancılı oldu. Blackberry yeni modellerinde android kullansa da %100 uyumlu olamadı ve pazardan silindi.

  Piyasa Android ve Appel arasında paylaşıldı. Appel'ın tasarım avantajı, yüksek fiyatlı olmasını engellemedi ve üst gelir grupları bu yazılıma alıştırıldı. Cep telefonu kullanma alışkanlığı öyle bir bağımlılıktır ki kullanıcılar bu alışkanlıklarını kolay kolay değiştiremezler. Appel firması da bu durumu sömürmeyi çok iyi bildi.

  Samsung'un başını çektiği android cihazların bir çoğu suya dayanıklılık, sağlamlık, daha yüksek fotoğraf ve video kalitesine sahipken iphone kullanıcıları yüksek fiyata katlanmaya devam etti ancak gelişmekte olan bir çok ülkede alım gücü düşük toplumlarda pazar kazanmakta zorlandı. Bir çok anne baba, telefon kullanma yaşı gelen çocuklarına bin dolara iphone almak yerine 100 dolara kadar bulunabilen android cihazları aldı. Zaman içinde dünyada iphone kullanma oranı %14'lere kadar geriledi. Ülkemizde bu oran dünya ortalamasının üzerinde %18'dir ve bunun büyük kısmı eski cihazlardan oluşmaktadır.

  Pazar kaybeden Appel yeni cihazlar satmak için kullanıcılarını adeta sömürüyor kendi ayağına kurşun sıkıyor. Şuan bir çok iphone kullanıcısı ABD'de Appel firmasına dava açmış durumda, çünkü firmanın zorunlu güncellemelerle eski cihazların hızını düşürerek kullanılmaz hale getirdiği iddaa ediliyor.

  İphone 6'dan eski cihazlarda Skype bile çalıştıramaz oldular. Ayrıca Appel store, uygulama üreticileri için de oldukça masraflı. Playstore'a göre 2 kat daha pahalı. Pazar olarak 6 kat daha büyük bir markete çok daha az bir maliyetle girildiği için appel store gelişmiyor.
   
  Almanac bunu beğendi.
 2. Almanac

  Almanac New Member BT Üyesi

  22
  16
  3
  Apple'ın IOS işletim sisteminden dolayı kolay kullanım sistemi, virüs, siber saldırılar ve kişisel verinin korunması konularında android telefonlara göre daha rahat ve güvenli olmasından ötürü birçok tüketici tarafından tercih ediliyor(Dizayn tercihini dışarda bırakırsak).Ancak buna karşın android uygulamanın sağlamış olduğu birçok kullanım kolaylığını ne yazık ki sağlayamıyor, yinede güvenlik açısından yazılımdan ötürü apple cihazlar tercih ediliyor. Son olarak Apple'ın son yıllarda pazarlama stratejisinden dolayı geçmişe oranla eski cihazlarını daha hızlı kullanılmaz duruma getirdiğini kabul ediyorum ancak bu sürenin(3 yıl civarında) android telefon güncelleme süreleriyle karşılaştırıldığında hala daha piyasadaki en uzun süre olduğunu düşünüyorum.
   

Sayfayı Paylaş